STYL KLASYCZNY 0
STYL KLASYCZNY

Założenia klasycznego stylu aranżacji wnętrz

Styl klasyczny zakłada, że urządzanie wnętrza nie polega jedynie na powierzchownej aranżacji powierzchni i sprzętów, ale że wnętrze jest integralną częścią struktury budowli, a aranżacja przestrzeni wewnątrz budynku jest zadaniem architektonicznym. Projektowanie pomieszczeń jest tutaj oparte na założeniach architektonicznych, wszystkie składowe budynku muszą być brane pod uwagę: ściany, drzwi, okna, podłogi i sufity, wszystkie pomieszczenia, akcesoria a nawet drobiazgi widoczne we wnętrzach. Zunifikowanie założeń architektury i projektowania wnętrz ma na celu stworzenie harmonijnego otoczenia opartego na klasycznych wzorcach, sięgających starożytnej Grecji i Rzymu i wykorzystywanych przez architekturę wielu epok (renesans, barok, klasycyzm, neoklasycyzm).

Plan przestrzeni w stylu klasycznym jest oparty na zasadach harmonii, porządku i równowagi.
Harmonia we współczesnym ujęciu oznacza, że wystrój i klimat wnętrz powinny być zbieżne w całości przestrzeni, różne pomieszczenia powinny powielać przynajmniej kluczowe elementy stylu (np. ta sama tapeta, kolor ściany, takie same gzymsy czy lamperie). Harmonia pomiędzy różnymi pomieszczeniami wprowadza poczucie jedności przestrzeni.
Porządek odnosi się do wyboru ornamentacji i akcesoriów, styl klasyczny jest bardzo ozdobny, ale w sposób przemyślany i metodyczny. Wzory na ścianach, ozdobne żyrandole i meble nie zatłaczają pomieszczeń, a ich ornamentacja jest zbieżna i zgrywa się razem.

Równowaga to chyba najistotniejsza cecha klasycznego wnętrza, które jest symetryczne i skonstruowane wokół wybranych, kluczowych elementów przestrzeni. Najpierw należy wybrać centralny punkt pomieszczenia (np. okno, kominek), następnie podkreślić go i zbudować symetrię po obydwu stronach. Na przykład symetrię tę mogą tworzyć dwie sofy zwrócone do siebie, lub, w sposób mniej oczywisty sofa i dwa fotele. Może to być centralnie ustawiony stół, łóżko czy dwa lustra wiszące na przeciwległych ścianach. Klasyczne pomieszczenia unikają ustawiania mebli wzdłuż ścian, ponieważ utrudnia to uzyskanie symetrii.


Umeblowanie
Styl klasyczny wymaga przede wszystkim wyposażenia wnętrz bardzo dobrej jakości. Meble powinny być drewniane, obicia najchętniej skórzane bądź z naturalnych tkanin. O stylu klasycznym można mówić w odniesieniu do wnętrz nawiązujących do epok historycznych, gdzie królują antyczne meble i gobelinowe obicia, a także w odniesieniu do wnętrz bardziej współczesnych, wyraźnie zakorzenionych w dwudziestym pierwszym wieku. Określenie ‘klasyczny’ oznacza, że przy projektowaniu zachowane zostały trzy zasady wspomniane wyżej (harmonia, porządek i równowaga), jeśli chodzi o umeblowanie, wspólny mianownik stanowią tu elegancja i jakość wykonania. We wnętrzach z bardziej nowoczesnego końca spektrum stosuje się meble solidne, często wykonane z egzotycznego drewna, o prostych, eleganckich liniach. Należy dobierać meble bardzo starannie i raczej trzymać się jednego wzoru, łączenie mebli z różnych epok jest możliwe, ale wymaga wprawnego oka, aby uniknąć dysonansu.

Zdobienia i kolorystyka
W wydaniu tradycyjnym elementami stylu klasycznego są zdobienia ścian i sufitów (panele drewniane bądź z tkanin, lamperie, gzymsy, listwy, sztukaterie), nowoczesny dizajn w dużej mierze uprasza przestrzenie i ogranicza ornamentację używając często prostych, czystych linii przy zachowaniu zasad harmonii, porządku i równowagi. Barwy używane obecnie w stylu klasycznym są stonowane i neutralne, często są to różne odcienie bieli. Ściany pomieszczeń, często tapetowane, mają stanowić tło dla umeblowania i akcesoriów.  Jeśli obecne są sztukaterie czy gzymsy, najczęściej są białe. Mocniejsze kolory mogą się znaleźć na meblach, zasłonach czy poduszkach, dodając pomieszczeniom energii, ale w taki sposób, żeby nie zdominować przestrzeni. Styl klasyczny jest przede wszystkim elegancki.  

Oświetlenie
Oświetlenie w stylu klasycznym jest bardzo istotne i charakterystyczne. Duże, ozdobne żyrandole ze szkła bądź kryształu są umieszczane centralnie na suficie i często wymają rozet, których motywy są powtórzone na gzymsie wokół pokoju. Oprócz żyrandoli stosowane są ozdobne kinkiety symetrycznie rozmieszczone na ścianach, także lampy stojące i kandelabry, ustawiane symetrycznie i parami.

Dodatki
Nieodzowną składową wnętrza w stylu klasycznym jest sztuka: obrazy na ścianach, popiersia, rzeźby, drobne przedmioty takie jak popielnice czy wazony z brązu, marmuru, porcelany. Dodatków nie powinno być wiele, mogą za to być bardzo ozdobne. Rzadko obecne są przedmioty osobiste (zdjęcia, pamiątki), pomimo często obecnej ornamentacji wnętrza w stylu klasycznym są przestrzenne i mają atmosferę spokoju.  

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
facebook
Sklep internetowy od home.pl