STYL SKANDYNAWSKI 0
STYL SKANDYNAWSKI

Styl skandynawski – co to znaczy?


Głównym założeniem stylu skandynawskiego jest utrzymanie równowagi pomiędzy estetyką a funkcjonalnością.  Wnętrza są jasne, ciepłe, wolne od ornamentacji i wytyczone prostymi, schludnymi liniami.
Styl skandynawski narodził się w Danii na początku ubiegłego wieku, jako oddolna odpowiedź na ekskluzywne Art Noveau popularne wśród elit. W latach 50tych był już znany w Europie i USA i do dziś cieszy się popularnością, szczególnie w miastach, gdzie potrzebna jest odskocznia od tłoku i zgiełku na zewnątrz. Spokój i wyciszenie są rezultatem oczyszczenia przestrzeni z natłoku przedmiotów i barw, skandynawski minimalizm, zazwyczaj kojarzący się z pustką i chłodem, jest jednak ciepły i przytulny. Nordyckie hygge w kontekście projektowania wnętrz oznacza komfort, dobre samopoczucie i dopełnienie potrzeb mieszkańca. Aby to osiągnąć, należy usunąć zbędne przedmioty, utrzymać czyste linie wnętrza, wśród nowoczesnego wzornictwa znaleźć miejsce na kilka starszych elementów, użyć naturalnych materiałów i eksponować przestrzeń wytyczaną przez umeblowanie.

Przestrzeń i prostota
„Obejrzyj skończone wnętrze i wyrzuć jeszcze jedną rzecz”, tak mawiają projektanci stylu skandynawskiego. Tylko nieliczne przedmioty dekoracyjne są pozostawiane na widoku, ewidentne za to są schludne, proste linie architektury i wyposażenia. Często stosowane tu są nowoczesne rozwiązania w zakresie konstrukcji umeblowania, gdzie forma jest ściśle związana z funkcjonalnością.
Uroda stylu nie jest osiągana przez ornamentację, ale przez świetną jakość wykonania sprzętów. Skandynawskie wnętrze nie ulega czasowi i trendom, jego prosta estetyka pozwala współgrać z większością stylów i wprowadzić motywy należące do innych, nierzadko bardzo odległych, epok. W takich wypadkach należy jedynie unikać nadmiaru, który zniszczyłby przestrzenność pomieszczenia. Nieliczne akcesoria, ceramiczne flakony, poduszki i narzuty o geometrycznych wzorach na sofach stanowią przeciwwagę skąpego wyposażenia. W pomieszczeniach istotna jest równowaga pomiędzy minimalizmem a przytulnością, aby przestrzeń była przyjazna i ciepła, ale jednocześnie niezatłoczona.

Kolorystyka
Skandynawska paleta zawiera głównie barwy jasne. Białe ściany są świetnym tłem dla mebli i wyposażenia. Podłogi są jasne, najczęściej drewniane, w naturalnym kolorze drewna bądź pomalowane. Jeśli w oknach konieczne są zasłonki, będą z jasnych tkanin i półprzejrzyste. Poza bielami obecne są szarości, beże i jasne brązy z dodatkiem elementów czarnych i okazjonalną plamą koloru. Neutralne barwy tworzą czyste, kojące wnętrza i pozwalają rozjaśnić pomieszczenia bez wprowadzania jaskrawych odcieni. Element ożywienia wprowadzany jest mocnymi barwami obecnymi na tekstyliach (poduszki, narzuty, bieżniki) i dodatkach (ceramika, malarstwo), mocne fuksje, błękity, purpury i zielenie są świetnie widoczne w kolorystycznie neutralnych wnętrzach. Kontrast i dynamika mogą być też wprowadzane przez użycie czerni (np. czarne ramy obrazów na tle białych ścian). Ciemne szarości są często obecne na obiciach, zmieniając ton wnętrza.
W ostatnich latach skandynawskie wnętrza zaczęły uzyskiwać nieco więcej koloru, choć dalej są to barwy zgaszone, grawitujące w stronę odcieni ziemi: ciemne błękity, granaty i brązy. Drewniane meble nabyły metalowych wykończeń ze stali, miedzi czy mosiądzu, metalowe wykończenia używane też są do lamp i kinkietów.


Wpływ natury
Skandynawowie mają głębokie przywiązanie do dzikiej natury, spędzając jak najwięcej czasu na dworze. Elementy nawiązujące do natury są często wykorzystywane w domach: drewniane podłogi i meble, ogromne okna od sufitu do podłogi, balkony, rośliny doniczkowe, świeże kwiaty, kwiaty są także obecne jako motyw ozdobny na tekstyliach i ceramice. W salonie typowo znajduje się jest kominek, najczęściej w rogu pokoju, aby nie zakłócać ergonomii wnętrza ustawieniem sof i foteli. Mroźne skandynawskie zimy wymuszają obecność ciepłych narzut, grubo tkanych chodników i poduszek z naturalnych tkanin.


Materiały i faktury
Jasna, stonowana kolorystyka może wychładzać klimat wnętrza, styl skandynawski radzi sobie z tym wykorzystując wyraźne faktury naturalnych materiałów. Podłogi pomieszczeń, zazwyczaj drewniane bądź kamienne, są częściowo przykryte chodnikami z konopi, sizalu czy wełny w barwach naturalnych dla danego włókna, okazjonalnie na podłodze znajdzie się i owcza skóra. Meble najczęściej wykonuje się z drewna, na sofach leżą robione na drutach wełniane narzuty i barwne poduszki. Pościel i tekstylia w jadalni są z lnu lub bawełny, najczęściej w odcieniach bieli lub pastelowych. Do tych tradycyjnych materiałów można dodać bardziej nowoczesne, jak beton, mosiądz czy miedź, te ostatnie najczęściej obecne w oświetleniu i akcesoriach.


Oświetlenie
Każdy dom wymaga dobrego oświetlenia, ale żaden chyba bardziej, niż skandynawski, gdzie ilość światła słonecznego jest niedostateczna przez znaczną część roku. Z tego powodu okna domów są duże, a światło jest bardzo ważnym elementem stylu. Różne formy oświetlenia (zarówno lampy sufitowe, kinkiety, lampy stojące i podłogowe) pozwalają doświetlić przestrzeń punktowo i zbudować klimat pomieszczenia na różne sposoby. Formy lamp bywają różnorakie, w dalszym ciągu jednak wykorzystując naturalne materiały: połączenie drewna i metalu, czy też lampy z miedzianymi kloszami. Świeczki, rzecz jasna, są także mile widziane.

Umeblowanie
Dla większości z nas rozpoznanie skandynawskich mebli nie stanowi problemu dzięki charakterystycznej prostocie, schludnym liniom, użyciu naturalnych materiałów i wysokiej jakości wykonania. Meble zazwyczaj są drewniane, z jasnego drewna albo malowane na jasny kolor, czasem też w kontrastującej czerni. Umeblowanie jest wysoce funkcjonalne i proponuje nowoczesne rozwiązania (np. składane stoły i krzesła, tapczany chowane w ścianę), także w zakresie wygodnego przechowywania i składowania przedmiotów osobistych, dokumentów czy ubrań, czyli wszystkiego tego, co musi zniknąć z widocznej przestrzeni pomieszczenia. Oprócz cech samego przedmiotu, ważne jest też jego umiejscowienie tak, aby nie stworzyć tłoku i nie zakłócać ciągów komunikacyjnych. Operowanie przestrzenią ujemną powstałą po usunięciu zbędnych przedmiotów i wyznaczoną zasięgiem sprzętów jest jedną z cech charakterystycznych stylu skandynawskiego, gdzie uwaga skupia się na uwolnionej przestrzeni raczej niż na odgraniczającym ją wyposażeniu.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
facebook
Sklep internetowy od home.pl