STYL BOHO 0
BOHO

Trafić w dziesiątkę ze stylem boho


Boho jest dla tych, którzy chcą, aby ich domy były pełne życia, artyzmu i ciekawych, przyciągających uwagę przedmiotów. Ta estetyka stoi w opozycji wobec nowoczesnej, minimalistycznej prostoty i charakteryzuje się beztroskim i zindywidualizowanym stosunkiem do aranżacji przestrzeni. To podejście powoduje, że pomimo tych samych założeń dizajnu, każde wnętrze w stylu boho będzie unikalne i specyficzne dla użytkownika.
Styl boho narodził się wśród paryskiej cyganerii artystycznej po rewolucji francuskiej, gdy większość artystów zubożała i została zmuszona do rezygnacji z bogatych wnętrz i kosztownej garderoby na rzecz przypadkowych mebli i używanych ubrań.  Wolność postulowana przez rewolucję znalazła swoje odbicie w stylu, który odrzucił dotychczasowe konwencje dobrego smaku i wymogi mody, wybierając elementy wnętrza i ubioru w sposób intuicyjny i oparty na twórczej wizji właściciela. Boho czerpie też z egzotycznego wzornictwa zapożyczonego od innych kultur, łącząc przedmioty, barwy i wzory z wielu regionów świata. Jest to styl, który łatwo ulega upodobaniom mieszkańca i pozwala nadać pomieszczeniom unikalny wygląd.  


Kolory boho
Najbardziej popularne barwy stylu boho to ciepłe tony ziemi, a także barwy metaliczne i kamieni szlachetnych. Głębokie brązy, zielenie i szarości najczęściej stanowią kolory bazowe, do których dodaje się elementy nasyconej purpury, ognistej pomarańczy i turkusu. Boho łączy i miesza motywy i faktury i nie boi się używać form, które konwencjonalnie do siebie nie pasują. Ręcznie farbowane tkaniny i etniczne wzory z całego świata, np. Ikat z Kambodży czy Suzani ze środkowej Azji – wprowadzają w pomieszczeniach efekt egzotyki i lekkości. Liczne elementy z tkanin: narzuty, poduszki na sofach czy podłodze, kilimy, serwety i chodniki wytyczają przestrzeń dla zdjęć, ręcznie robionych przedmiotów i sztuki. Mocne, nasycone barwy stylu boho można rozjaśnić tłem z bieli, która powiększy wizualnie przestrzeń i nada jej świeżości.


Materiały dekoracyjne
Będąc przeciwieństwem nowoczesnej elegancji i minimalizmu w dizajnie, boho przyjmuje zasadę, że różnorodność jest zaletą. Kluczem użycia materiałów dekoracyjnych jest mieszanie stylów: surowe, naturalne włókna, takie jak juta i sizal, mogą być łączone z jedwabiem czy szenilą. Tkaniny powinny wyglądać na lekko używane – nie zniszczone, ale też nie spod igły. Frędzle, makrama, koronki są często obecne na poduszkach, narzutach i zasłonach; wnętrza są egzotyczne, ale przytulne i zapraszają do odpoczynku. Sypialnie często zawierają łoże z baldachimem, sam baldachim jest też wykorzystywany przy zaznaczeniu przestrzeni w salonie.


Meble
Meble boho zazwyczaj nie pochodzą ze sklepu i są zbierane stopniowo, każdy element wyposażenia powinien być wybrany indywidualnie na pchlim targu, odziedziczony po kimś bliskim, otrzymany w prezencie. Meble w boho są zaprzyjaźnione z mieszkańcami i noszą tego ślady, dla gościa są interesujące i pozwalają przyjrzeć się osobowości właściciela.
Wzornictwo mebli jest różnorodne, ale trzyma się z daleka od nowoczesnych linii i prostych oparć. Pluszowe fotele i sofy w nasyconych barwach, narzuty, bieżniki, chodniki, tureckie pufy i poduszki do siedzenia na podłodze, wygodne, miękko obite krzesła, ratanowe fotele i szezlongi zapraszają, żeby usiąść i zostać na trochę.


Oświetlenie i dodatki
Nastrojowe, dyskretne oświetlenie dopełnia i scala wnętrze, tworzy atmosferę spokoju i wygody. Jeśli w pomieszczeniu znajduje się centralna lampa sufitowa, to stanowi ona tylko jedno ze źródeł światła i jest wspomagana wieloma kinkietami, świeczkami oraz lampkami na stolikach i lampami podłogowymi. Szukając oświetlenia do stylu boho należy dobierać różne kolory i kształty, które mają się dopełniać i tworzyć interesujący miks, a nie jednolity zestaw.
Naturalne tkaniny i motywy są kluczowym elementem stylu boho, naturę do wnętrza wprowadzają też liczne rośliny w ceramicznych donicach stojących na podłodze, podwieszane paprocie, pnącza albo sukulenty. Doniczki są elementem dizajnu, są równie różnorodne i unikalne, jak reszta wyposażenia. Wnętrza dopełniają osobiste drobiazgi ważne dla właściciela, niosące ze sobą emocje: zdjęcia, mapy, pamiątki przywiezione z podróży bądź odziedziczone po bliskich. Styl boho jest różnorodny i wielobarwny, zmieści w sobie nawet kryształowy żyrandol czy lustro w ciężkiej, złoconej ramie, jedyną zasadą jest, że każdy element wnętrza jest nieprzypadkowy i ma swoją historię.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
facebook
Sklep internetowy od home.pl