Styl industrialny 0
Styl industrialny

Styl industrialny, mieszkanie w fabryce

W wielkich miastach brakuje tanich mieszkań. To stwierdzenie jest równie prawdziwe teraz, jak było w latach 60tych, gdy nowojorscy artyści zaczęli wynajmować opuszczone przestrzenie przemysłowe na Manhattanie i urządzać w nich najpierw pracownie, a potem mieszkania. Ponieważ architektura powierzchni przemysłowych odbiega zupełnie od norm dla lokali mieszkalnych, zwykłe metody tworzenia przestrzeni nie znalazły tu zastosowania. Ogromne wnętrza, z wysokimi sklepieniami i oknami zajmującym całe połacie ścian zewnętrznych, brak ścian działowych i obecność wielu struktur świadczących o poprzednim zastosowaniu budynków (rury, przewody wentylacyjne, stalowe belki stropowe etc) wymusiły nowe koncepcje dizajnu.
Styl industrialny stał się na tyle popularny, że powstają obecnie nowe budynki imitujące stare fabryki, a wiele elementów industrialnych zostało zapożyczonych przez inne style i przedostało się do bardziej tradycyjnych wnętrz.

Kluczowe elementy stylu industrialnego:

Otwarta przestrzeń
Pomieszczenia w stylu industrialnym nie są podzielone ścianami, rolę danej części przestrzeni wyznaczają obecne tam sprzęty. Kuchnia znajduje się tam, gdzie stoją szafki kuchenne, łóżko i wieszaki na ubrania oznaczają przestrzeń sypialnianą, a sofa i fotele tworzą miejsce na salon. Części mieszkania mogą być także wydzielone optycznie przez strategiczne rozmieszczenie dywanów i chodników. Większy stopień intymności pomieszczeń może zostać osiągnięty poprzez użycie ścianek przesuwnych i parawanów.

Odsłonięte elementy strukturalne i mechaniczne
Sama architektura budynków jest najbardziej charakterystycznym aspektem stylu. Bardzo wysokie sklepienia, nieotynkowane, ceglane ściany, odsłonięte metalowe schody, rury, przewody wentylacyjne - ukrycie przemysłowego oprzyrządowania było kosztowne, więc styl industrialny pozostawił je nienaruszone i uczynił częścią estetyki. W warunkach domowych klimat industrialny może byś stworzony poprzez położenie na ścianach płytek bądź paneli imitujących cegłę, szlifowany beton na podłodze, cementowe blaty w kuchni, żarówki
Edisona zawieszone na kablu czy też elementy maszyn w roli świeczników, doniczek albo innych akcesoriów. Przestrzenie industrialne prezentują dużą różnorodność w doborze materiałów i dodatków, często są to przedmioty z odzysku, które otrzymały drugie życie w zupełnie nowej odsłonie.


Materiały: metal i drewno
Meble wykonane z metalu i metalowe elementy wystroju są nieodłączną cechą wnętrza industrialnego. Metal często łączony jest z postarzałym drewnem, na przykład drewniany blat stołu na metalowej podstawie, krzesło z drewnianym siedziskiem i oparciem na metalowych nóżkach. To charakterystyczne łączenie metalu i drewna miało swój początek w samej architekturze opustoszałych budynków, mówimy tu o budowlach przemysłowych z początku ubiegłego stulecia i wcześniejszych, więc konstruowanych z używanych na przełomie wieków materiałów: drewna, cegły i żelaza. Obecnie styl industrialny stosuje też bardzo współczesne materiały - beton i stal, w nowoczesnej przestrzeni industrialnej stal i inne polerowane metale nadają wnętrzu świeżości i dynamizmu. Wersja retro będzie miała elementy metalowe wykonane z żeliwa, żelaza czy miedzi, np. przedwojenna maszyna do szycia, blaszana lampa, stary wiatrak pod sufitem. Bardzo powszechnym akcesorium są lampy podłogowe na metalowych podstawach, w wersjach bardziej lub mniej nowoczesnych, a także metalowe dodatki do mebli i półki drewniane na metalowych podpórkach.


Kolorystyka
Prosta estetyka stylu industrialnego wymaga użycia kolorów, które uwydatnią dynamiczne faktury materiałów i elementy przemysłowe. Mocne kontrasty są chłodne i raczej się ich unika, zamiast czerni i bieli paleta industrialna proponuje szarości, brązy i beże, które współgrają z odsłoniętymi detalami struktury budynku. Przestrzeń należy nieco ocieplić umiarkowanym włączeniem barwnych mebli, poduszek, chodników czy obrazów. Większe meble są zazwyczaj skonstruowane z naturalnego drewna, a sofy i fotele są tapicerowane w kolorach neutralnych, często skórą. Nieco koloru i ożywienia dodaje też obecność roślin doniczkowych, chętnie używanych w dizajnie. Najczęściej donice stoją na ziemi, czasem na meblach i także mogą służyć wytyczaniu przestrzeni.


Styl industrialny w swojej oryginalnej formie jest trudny do osiągnięcia w zwykłych pomieszczeniach mieszkalnych, można go jednak z powodzeniem naśladować. Jeśli nie jest możliwe stworzenie otwartej przestrzeni, należy skupić się na funkcjonalności pomieszczenia i odciążeniu go z nadmiaru sprzętów, pozostawiając wolne ciągi komunikacyjne i maksymalną ilość miejsca wokół mebli. Materiały i sprzęty stylu industrialnego są dosyć łatwo dostępne, sekret polega na użyciu – pomysłowe zastosowania i umiarkowana ilość.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
facebook
Sklep internetowy od home.pl